NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
VÍZTUDOMÁNYI KAR

Február 1-től Víztudományi Kar az NKE-n

Tovább bővül a Nemzeti Közszolgálati Egyetem képzési palettája, többek között februártól az NKE-hez kerülnek a bajai főiskola vízügyi képzései - mondta az egyetem rektora az MTI-nek adott interjújában. Patyi András kitért arra, hogy a Ludovika fejlesztéseinek nagy része is megvalósul az idén; nyáron az Államtudományi és Közigazgatási, valamint a Rendészettudományi Kar is a Ludovika Campusra költözik, és hamarosan megkezdődik az Orczy-park rekonstrukciója is.

Patyi András kiemelte: a vízügyi rendszer működtetése – benne a vízi közművek üzemeltetése, az árvíz- és belvízvédelmi, a környezetvédelmi, a fenntartható vízgazdálkodási, vízügyi közigazgatási feladatok végrehajtása - sokkal több szakembert igényel, mint amennyi napjainkban rendelkezésre áll.

A belügyminiszter a vízügy stratégiai jelentősége miatt kezdeményezte, hogy az NKE február elsejével vegye át a bajai főiskola vízügyi, vízgazdálkodási képzéseit. A főiskola két intézetéből Víztudományi Kart hoznak létre az NKE-n. Ezen a karon környezetmérnöki és építőmérnöki alapszakok, plusz szakmérnöki szakirányú továbbképzések (természetvédelmi vízgazdálkodási, vízügyi közgazdász, vízrajzi, vízellátás csatornázás, árvíz- és belvízvédelmi) lesznek. A kar székhelye ugyanakkor továbbra is Baján lesz, de a képzésbe a későbbiekben bekapcsolódnak majd az egyetem más egységei is, például a katasztrófavédelmi intézet és az NKE fenntartható fejlődés tanulmányok kabinete.

Emellett ez év szeptemberétől - Magyarországon több évtizedes szünet után - modern formában újraindítják az államtudományi képzést. Az új mesterszak - amely a jogászképzéshez hasonlóan nem ciklusokra bontott, hanem ötéves, doktori címmel záródó képzés lesz, egyetlen ilyenként az országban: közvetlen képesítést ad vezetői beosztásra az állami tisztviselői rendszerben. Mindemellett kriminalisztika mesterszakkal és a közigazgatás-szervező alapszakon adóigazgatási szakiránnyal, továbbá négyéves rendészeti képzéssel is bővül az egyetem képzési palettája.

Patyi András beszélt arról is, hogy 2017-ben a Ludovika Campus beruházás nagy része megvalósulhat. Befejezéséhez közeledik az Üllői úton épülő új, nagy oktatási épület, a sportközpont, valamint a rendészeti speciális oktatási épület és kollégiumának építése is. Mindennek nyomán a nyáron a Ludovika Campusra költözhet - a jelenleg még két, Budán működő kar - az Államtudományi és Közigazgatási Kar, valamint a RendészettudományiKar. A kiürített ingatlanok sorsáról a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő, illetve a kormány dönt majd. A X. kerületben lévő Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Ludovika Campusra költöztetéséhez szükséges számításokat és terveket - egy a múlt év végén megjelent kormányhatározat nyomán – a kiemelt kormányzati beruházásokért felelős kormánybiztosnak, Fürjes Balázsnak kell kidolgoznia.

Mindemellett rövidesen megkezdik az Orczy-park történeti helyreállítását, a kert újjáépítését is. A Campuson kap majd helyet a katasztrófavédelmi oktatási központ is - mondta Patyi András, kiemelve, hogy az épületek már meglévő, ipari ingatlanok helyén lesznek, tehát nem érintik a kert zöld felületeit, amelyek mérete a beruházás végére nőni fog a parkban. Az Orczy– kertben tervezett munkálatokról további részletes tájékoztatást fog adni az egyetem a két érintett kerület, a VIII. és IX. kerület önkormányzata és a lakosság számára.

A rektor elmondta továbbá, hogy az idén is folytatódnak az egyetemen a közigazgatási, közszolgálati tudásszint növelését célzó projektek. A mintegy 29 milliárd forintos keretből tudományos kutatásokat támogatnak, tananyag- és képzésfejlesztést és csaknem 80 ezer ember közszolgálati továbbképzését végzi el kormányhivatalokkal és több mint húsz egyetemmel, főiskolával együttműködésben az NKE.

Az egyetem vezetésével újabb három évre kinevezett rektor kitért arra is, hogy az NKE idén ünnepli fennállásának ötödik évét. Patyi András kiemelte: aki az egyetemhez csatlakozik oktatóként vagy hallgatóként, magas szintű elkötelezettségről tesz tanúbizonyságot, hiszen olyan szakma iránt érdeklődik, amely az első perctől az utolsóig szolgálatot jelent. Nem véletlen, hogy az egyetem jelmondata "A haza szolgálatában". A rektor reméli, hogy a jövőben még többen megértik az intézmény jelentőségét, azt, hogy az NKE valóban az együttműködés egyeteme, hiszen „nem tudnánk egy képzést sem megvalósítani a partnereink pl. a honvédség vagy a kormányhivatalok nélkül”. Fontos a nemzetközi együttműködő partnerek jelentősége is, hiszen ez a kooperáció segíti a tudásáramlást, és így a magyar közszolgálat fejlesztését- tette hozzá. Patyi András úgy látja, egyre többen bíznak a közszolgálati egyetem missziójában, hogy az ország szolgálata fontos dolog.

Szöveg: MTI

Fotó: Szilágyi Dénes