Koratavaszi mintavétel a Hernád-folyón a VVNL keretében

A VVNL (Víztudományi és Vízbiztonsági Nemzeti Labor RRF-2.3.1-21-2022-00008) projekt keretében 2024. első negyedévében (március) megvalósultak az első mérések a Hernád-folyón és annak árterében. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Víztudományi Kar és a Debreceni Egyetem kutatói közösen vettek részt a terepi munkákban.

Ebben az évben további hat mintavételre fog sor kerülni annak érdekében, hogy a pilot területként kijelölt 7 km-es folyószakasz ökoszisztéma-szolgáltatásairól információk legyenek.  A kijelölt szakaszon, valamint a kapcsolódó holtágakon és patakokon összesen 30 mintavételi pont került kijelölésre. A kutatás során megtörtént a víztestek szén-, nitrogén- és a foszfor-visszatartásához kapcsolódó fizikai és kémiai paraméterek, a zooplankton, a bevonatalkotó algák, az üledék és a víz releváns bakteriális közösségének vizsgálata. Ezen kívül felmérésre került a medermorfológia, a lápos területek előfordulása. A minták kiértékelése a Víztudományi Kar bajai Víztechnológiai Oktatóbázisán és a Ludovikán kialakított algalaboratóriumban fog történni.

Szöveg: Vadkerti Edit, Szám Dorottya

Képek: Vadkerti Edit