Víztechnológiai Terepgyakorlat

A települési vízgazdálkodás rendkívül összetett, finomhangolt műveletek összessége, melynek célja a lakosság ivóvízzel való ellátása és a fenntartható városi vízciklus megszervezése. Ha ebbe a gépezetbe porszem kerül, és akadozik a vízellátás akár csak pár órára, azt a lakosság azonnal észleli és a hatásait elszenvedi. A rendszerek tervezését és üzemeltetését, mivel kiemelt jelentőségű közfeladat, kizárólag magasan képzett szakértő mérnökök végezhetik. A szakemberképzés központi eleme a gyakorlatorientáltság, ezért a leendő építő- és környezetmérnökök az elméleti alapozás után terepgyakorlatokon vesznek részt, melynek egyik lehetőségét az EFOP-3.4.3-16-2016-00003 projekt Learning by Doing programelem keretében 2018. nov. 26-30 között megrendezésre került Víztechnológiai Terepgyakorlat nyitotta meg. A terepgyakorlaton a Víztudományi Kar Vízellátási és Környezetmérnöki Intézet 10 munkatársa és 10 hallgató vehetett részt. A résztvevők különböző, egyedi koncepciót alkalmazó telepet látogattak meg: megismerhették a festői szépségű környezetben lévő Lázbérci víztárolót és víztisztító művet, a Szalajka vízművet, majd Borsodszirákon a hazánkban egyedülálló vízdúsítás technológiáját. A résztvevők találkozhattak olyan szennyvíztisztítási megoldásokkal, melyek a kezelésből származó iszapot már nem hulladékként, hanem értékes nyersanyagként használják és az energiahatékonyság megcélzása mellett a klímaváltozás elleni harcot is felveszik.

A meglátogatott telepek kapacitásai széles spektrumot öleltek fel, a Berentei Komposztálótól, a Kazincbarcikai Szvt-n keresztül a monumentális méretű Budapesti Központi Szennyvíztisztító Telepig és a Csepeli Ivóvízkezelőművig. A látogatások tanulsága, hogy a vízellátás-csatornázással foglalkozó építő- és környezetmérnökök szembeni elvárások ugyan magasak, de a szakma szépsége kárpótolja, aki ezt választja hivatásul. Ezt a meglátogatott telepeken dolgozók is megerősítették. Mindamellett, hogy a terepgyakorlaton való részvétel életre szóló élmény volt, a szakmai fejlődést is elősegítette, és a meglátogatott telepekkel szorosabb együttműködés lehetőségét is megnyitotta.

A terepgyakorlat az EFOP-3.4.3-16-2016-00003 projekt Learning by Doing programelem keretében valósult meg.

Címkék: vtk vki terepgyakorlat