Az NKE is képviseltette magát az Európai Ifjúsági Parlament vízzel foglalkozó oroszországi ülésén

Tizenkilenc ország nyolcvan fiatalja találkozott Nyizsnyij Novgorodban, Oroszországban a 15. European Youth Parliament for Water (EYPW) ülésén. A rendezvényre 4 magyar fiatal szakember kapott meghívást, köztük Göttlinger István, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Víztudományi Karának oktatója is.

A jelenlevők mind egyetértettek az európai, közös vízpolitika meghatározó elemeiben. „Ez a megállapodás számos területet lefed. Szerepel benne a vízre vonatkozó tudásanyag fejlesztése és terjesztése, a vízzel való helyes gazdálkodás, a határokon átnyúló vízgyűjtő területek megfelelő kezelése, és ezzel összefügésben a nemzetek közötti összefogás erősítése.” - fejtette ki az oktató. Véleménye szerint a nemzetközi összefogás és a környezettudatos életmód nélkül nem lehet fenttartható a rendszer. Az emberek legapróbb cselekedetei, mint például, hogy a résztvevők az ülés teljes ideje alatt személyenként csak egy pohárból ittak csapvizet, is formálhatják a környezetet. Az ülésen tartott szimulációs gyakorlatok is az összefogás szükségességére fektették a hangsúlyt. Olyan kérdésköröket jártak körbe, mint például egy határon lévő, két ország fennhatósága alá tartozó tó esetében: „Mi történik akkor, ha csak az egyikük fejleszt? Mit kell tenni annak érdekében, hogy egy-egy állam gyarapodjon, de közben ne élje fel önnön alapjait?” Ezek a kérdések manapság már nem csak elméletben léteznek. „Az országok egy-egy vízgyűjtő terület vagy víz erőforrás felső, középső vagy alsó szakaszán helyezkednek el. Valamennyi országnak nagy felelőssége van abban, hogy a hozzá érkező vizet milyen minőségben bocsátja tovább.” – hangsúlyozta az egyetem műszaki tanára.

Forrás: Teol.hu
Kép: Göttlinger István