Újra kell gondolni a települési csapadékvíz-gazdálkodást

Pódiumbeszélgetést rendezett a települési csapadékvíz-gazdálkodás tervezési alapjainak megújításáról az MTA Környezettudományi Elnöki Bizottság Víz és Környezet Albizottsága április 20-án. A rendezvény megszervezésében a Budapesti Műszaki Egyetem, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, az MTA Meteorológiai Tudományos Bizottsága, valamint az OVF Vízügyi Tudományos Tanácsa is részt vállalt.

Az esemény megrendezését az Nemzeti Közszolgálati Egyetem Víztudományi Karának novemberi konferenciája indukálta. Itt születtek meg azok az ajánlások, melyek a legsürgetőbb feladatokat vették számba a csapadékvíz-gazdálkodás területén. Az egyre rövidebb visszatérési idejű és egyre nagyobb mértékű szélsőséges csapadékesemények bebizonyították, hogy újra kell gondolni a csapadékvíz-elvezetés tervezésének alapjait. Ennek egyik alapeleme a csatornacentrikusságot felváltó tényleges csapadékvíz-gazdálkodás, mely feltételezi a csapadékvizek visszatartását, tározását, valamint hasznosítását. A klímaváltozást is figyelembe vevő csapadékmaximum-függvények megújítása, valamint a változó intenzitású méretezés bevezetése olyan feladatok, melyeket minél hamarabb be kell építeni a tervezői gyakorlatba. Ennek előfeltétele többek között a csapadékmérőhálózat fejlesztése (zápormonitoring). Ugyancsak sürgető a vízgyűjtő szemléletű csapadékvízgazdálkodást támogató adatbázis megteremtése, mely magába foglalja megfelelő részletességű talajtani, hidrológiai és domborzati adatokat. A jelenlegi elavult tervezési segédleteket (műszaki irányelveket) a jó gyakorlatot tartalmazó útmutatókká kell átdolgozni, melyek komplexen veszik figyelembe az adott vízgyűjtő adottságait, különös tekintettel a vízvisszatartás (beszivárogtatás, tározás, egyéb lefolyáslassító eszközök) lehetőségeire. A csapadékvízelvezetés terén vissza kell állítani szolgáltatási biztonságot, mely csak úgy érhető el, ha meglévő rendszerekben helyreállítjuk vagy csökkentjük a mértékadó terhelést, az új rendszereket pedig az új előírások szerint építjük ki. A pódiumbeszélgetésen javaslat született részletes feladatleltár elkészítésére, valamint a forrásigények meghatározására. Ezek koordinációját az Országos Vízügyi Főigazgatóság vállalta magára.