„MINI” mobil hidraulikai csatorna

Az EFOP 3.4.3. projekt támogatásával és a GRUNDFOS Magyarország Kft. által felajánlott búvárszivattyú beépítésével a napokban került beüzemelésre a „MINI” hidraulikai csatorna, mely rendkívül sokoldalú demonstrációs eszköz a víz áramlási tulajdonságainak szemléletes bemutatására. A Területi Vízgazdálkodási Tanszék munkatársai által tervezett eszköz alkalmas rá, hogy a Kar hallgatói és az érdeklődők a valóságban figyelemmel követhessék az egyes vízépítési műtárgyak, gátak, bukók, hidak, átereszek hatását a folyadékok áramlására. Az egyszerű, szemléletes kísérletek bemutatásával érthetőbbé válnak az elméletben elsajátított ismeretek, sőt kipróbálhatók és valóságos folyadékkal modellezhetők az előadásokon és a számítási gyakorlatokon bemutatott példák. A modellhez tervezett és legyártatott különböző alkatrészek behelyezésével megvizsgálhatjuk, hogy az egyes műtárgyaknak milyen hatása van egy folyó áradásakor, illetve megtapasztalhatjuk a jó tervezésnek és megfelelő karbantartásnak elhanyagolhatatlan szerepét is. Kompakt méretének köszönhetően a berendezés egyszerűen szállítható és bárhol felállítható, a hozzá tartozó tartály feltöltése után a víz áramoltatását egy beépített keringető szivattyú végzi. Ennek a hasznos tulajdonságának köszönhetően az eszköz nem csak az Egyetemen belül tartott elméleti órák jó kiegészítése és a hidraulikai laborgyakorlatok fontos eleme lehet, de a toborzások alkalmával akár a középiskolákban, pályaválasztási napokon is lehetőség lesz kísérletek bemutatására, valamint a Kutatók Éjszakája programsorozatot is színesítheti.

Bízunk benne, hogy a most elkészült modell hasznos eleme lesz az oktatásnak, és a hidraulikai laboratórium eszközparkja hamarosan további hasonlóval bővül.

A „MINI” mobil hidraulikai csatorna  az EFOP-3.4.3-16-2016-00003 projekt támogatásával készült.

Címkék: vtk labor hidraulika