Szellemek éneke a vizek felett

A magyar tudományt 1997 óta ünneplik országszerte egész novemberben. Az idei Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat első eseményeként képzőművészeti kiállítás megnyitót tartottak az NKE bajai campusán. A pandémia okozta intézkedések betartása érdekében a rendezvényen csak a szervezők vehettek részt személyesen, a közönség online térben tekintheti meg a megnyitót.

A "Szellemek éneke a vizek felett" című kiállítás, amelyen hét művész alkotásai tekinthetőek meg, első alkalommal márciusban, a Víz Világnapja alkalmából a Vármező Galériában került bemutatásra. A jelenlegi tárlat a Magyar Hidrológiai Társaság Történeti Bizottság javaslatára tekinthető meg Baján a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Víztudományi Kar és a Vármező Galéria együttműködésével. A kiállítást a VTK dékánja, Bíró Tibor nyitotta meg, aki elmondta, hogy habár csak korlátozott lehetőségek között, de ilyen formában is óriási öröm egy, a Karhoz szorosan köthető, a víz témájára összpontosító kiállítás fogadása. A dékán köszöntője után Keve Gábor, a Területi Vízgazdálkodási Tanszék vezetője a kiállítás címéből is eredő szellemek és víz kapcsolatáról, a vizek szerepéről, fontosságáról és szimbólumairól osztott meg néhány gondolatot. A kiállítás, valamint a Vármező Galéria kurátora, Vincze Petronella elmondta, a megjelenő művészek mindegyikének különleges a kapcsolata a vízzel, nem hagyományos tájképi megfogalmazásban viszonyulnak a témakörhöz. Az alkotások Johann Wolfgang von Goethe 1779 októberében született, azonos című költeményére reflektálnak. A kiállításon a festmények mellett szerepel textil, elektrografikai munka, valamint egy zenedarab is Dóra Attila jóvoltából, amelyet kifejezetten erre az alkalomra komponált a művész. A kiállítás sokszínű a különböző megközelítésből és technikából adódóan, mégis egységes anyagnak tekinthető.

A kiállítás 2020. november 30-ig, munkanapokon 9:00-16:00-ig tekinthető meg, a járványügyi szabályok betartása mellett.

Fotó: VTK

Videó: