Fenntarthatóság az árvízvédelemben

A Víztudományi Kar Területi Vízgazdálkodási Tanszék felkérésére Láng István, az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) főigazgatója, aki egyben az  Országos Műszaki Irányító Törzs (OMIT) vezetője, „Árvízvédelem-Folyószabályozás” címmel tartott online előadást április 20-án.

Dr. Keve Gábor egyetemi docens, a Területi Vízgazdálkodási Tanszék vezetője megköszönte Főigazgató Úrnak, hogy elfogadta a felkérést, majd egy rövid bevezető után főigazgató úr szakmai előadása következett. Láng István elsőként a folyószabályozási lehetőségeket mutatta be, mint az árhullámok, a hordalék és a jég biztonságos levezetését célzó mérnöki beavatkozást. Előadásában kitért a jegesár okozta károkra is, amelyek szemléltetéséhez a Baját is érintő 1956-os jegesárról szóló videó megtekintését ajánlotta a hallgatók figyelmébe. Az előadó szólt az árvízvédelmi fejlesztésekről, a hullámterek kezeléséről, a szükségtározás, valamint a differenciált árvízvédelem módszertanáról. A fenntarthatóságot fontos szempontként kiemelve elmondta, hogy a hullámterek proaktív fenntartásához nem elegendő a vízügyi innováció, természetvédelmi fejlesztésekre is szükség van. A multidiszciplináris megközelítés tudományos alapjaihoz Karunk Hullámtéri Kutatóműhelyének leendő szerepét külön kiemelte. Láng István összegzésként elmondta: „Az a cél, hogy az árvízvédelem költségei csökkenjenek és a jelentkező költségek stabilizálódjanak.” Hozzátette, a fejlesztéseket célzottan kell végrehajtani, lehetőség szerint biztosítási rendszert kidolgozni, hogy ne a költségvetésből kelljen biztosítani a védekezéshez szükséges anyagi forrásokat. Végül a folyamatos üzemeltetés fontosságát hangsúlyozta.

A program végén lehetőség volt kérdések feltevésére, amelyre az előadó készséggel válaszolt.

Fotó: Balatonyi László NKE VTK

Címkék: árvízvédelem