Heves, robbanásos vulkánkitörés zajlott a Csendes-óceánon található Tonga-szigetcsoport térségében 2022. január 15-én, amelyet a Víztudományi Kar (VTK) műszerei is érzékeltek. A Hunga Tonga és a Hunga Ha'apai a vulkán kalderájának két különálló szigete volt, amelyek 2015-ben egy új vulkáni kúp kiemelkedését követően összekapcsolódtak.
Az elmúlt hónap során zajlott kisebb kitörések a kaldera falának gyengülését eredményezték, amely végül január 15-én beomlott. A magma tengervízzel való keveredése vezetett a heves kitöréshez. A hangrobbanást Új-Zélandon és 9000 kilométerrel arrébb, Alaszkában is hallani lehetett. A műholdképek alapján a kitörési felhő 55 km magasságba jutott, azaz elérte a mezoszféra alsó határát. A kitörés által elindított légköri nyomáshullám olyan erős volt, hogy a környező szigeteken ablakokat tört be, eleinte a műholdképeken is követhető volt. Gyakorlatilag az egész bolygón végigfutott. A NASA szerint tíz megatonnányi TNT felrobbanásának megfelelő mennyiségű energia szabadult fel a vulkán kitörésekor. Összehasonlításként: ez nagyjából ötszázszor erősebb, mint a hirosimai atombomba ereje. Többek között ezért járhatta körbe a Földet a kitörés okozta lökéshullám. A nyomáshullám Magyarországot nagyjából 15 órával a kitörés után, elsőként helyi idő szerint este 9 óra körül érte el észak-keleti irányból. A légnyomásváltozást a Víztudományi Kar műszerei is rögzítették. A VTK Bajai Campus meteorológiai állomásán található intelligens érzékelő egység hőmérséklet, páratartalom és légnyomás mérést valósít meg. A légnyomás értékeket 10 perces gyakorisággal rögzítjük, de még ilyen felbontás mellett is észlelni lehetett a hirtelen, 1-1,5 hPa-os légnyomásemelkedést és süllyedést, majd pedig még kisebb nyomásingadozásokat is, mire ismét megnyugodott a légkör. Éjjel 2 óra körül dél-nyugat felől érkezett a második nyomáshullám, 1,5-2 hPa légnyomásváltozást okozva. Érdekesség, hogy a két kilengés éppen ellentétes előjellel következett be.
Az európai országokban mért lökéshullámokról készült adatokat a Meteorológiai Világszervezet is megosztotta. Mint írták, ez annyira ritka és hihetetlen jelenség, hogy egy emberöltő alatt sem gyakran fordul elő.
Szöveg: Goda Zoltán és Majer Fruzsina
Fotó: https://www.ecowatch.com/
A vulkánkitöréssel kapcsolatban Goda Zoltán tartott online előadást, a Zsuffa István Szakkollégium szervezésében március 3-án. Nagy érdeklődéssel követték a szakkollégisták a színvonalas előadást.