A mesterséges intelligenciáról tartott egy rendkívül informatív és izgalmas előadást Hetesi Zsolt egyetemi docens a Zsuffa István Szakkollégium hallgatóinak október 22-én, a Víztudományi Karon. A program célja az volt, hogy gyarapítsa a hallgatók tudását a mesterséges intelligencia (MI) működéséről és fejlődéséről.
A mesterséges intelligencia egyik funkcióját úgy mutatta be az előadó, hogy a program elején lefényképezte a hallgatókat, az MI felismerte, hogy egyetemi hallgatók vannak a képen, valamint egy előadáson vesznek részt.
Hetesi Zsolt kiemelte, hogy a legújabb fejlesztésű MI rendszerek már képesek valós időben hozzáférni az internet tartalmaihoz, ami lehetővé teszi számukra, hogy dinamikusabban és naprakészebben válaszoljanak különféle kérdésekre. Hangsúlyozta azonban, hogy az ilyen hozzáférés komoly kihívásokat is rejt magában, különösen az információk hitelességének ellenőrzése terén. Ennek érdekében az előfizető felhasználók aktívan részt vehetnek az MI fejlesztésében: taníthatják, javíthatják a rendszert azáltal, hogy visszajelzéseket adnak arról, mely információk megbízhatóak és melyek nem. Ezzel a közösségi tanulás és a folyamatos fejlesztés új szintjeit nyithatják meg.
A mesterséges intelligencia hatékonyságának egyik kulcsa a gyors és alapos tanulási képesség, amelyet hatalmas adatmennyiségből merít. A gépi tanulás folyamatának központi eleme a mesterséges neurális háló, amely az MI működésének alapja – részletezte a szakértő.
Az előadó szemléletesen bemutatta a neurális hálók működési elvét, és rávilágított arra, hogy ezek a hálók valószínűségi útvonalak alapján hoznak döntéseket.
Az előadás egyik legérdekesebb része volt, amikor Hetesi Zsolt bemutatta, hogyan tud az MI önállóan programkódokat elemezni, felismerni bennük a hibákat, elírásokat, sőt, módosításokat javasolni.
A figyelemfelkeltő, interaktív előadás során a résztvevők új nézőpontokkal és friss gondolatokkal gazdagodtak, amelyeket a későbbi tanulmányaikban és karrierjük során is hasznosítani tudnak majd.