Búvárok a vízügy- és a katasztrófavédelem szolgálatában címmel rendeztek konferenciát december 4-én Baján, a Víztudományi Karon (VTK). A szakmai fórum a Külgazdasági és Külügyminisztérium, a Bajai Katasztrófavédelmi Kirendeltség, a Havária Katasztrófaelhárító Közhasznú Egyesület és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Víztudományi Karának közös szervezésében valósult meg. A konferenciát az EU Duna Régió Stratégia (EUSDR) környezeti kockázatok (PA5) prioritási terület céljaival összhangban, a búvárok az árvízvédelemben és katasztrófavédelemben betöltött szerepének bemutatása és megvitatása, valamint a vonatkozó pályázati források ismertetése céljából rendezték meg a Végrehajtás Operatív Program Plusz finanszírozásával.
A konferenciát Cimer Zsolt, a VTK dékánja nyitotta meg. A kar vezetője beszédében hangsúlyozta, hogy a búvárok tevékenységének jelentősége az eddigieknél sokkal komolyabb figyelmet érdemel, hiszen munkájuk nélkülözhetetlen egyes vízi létesítmények megépítésénél, illetve karbantartásuk során, továbbá az árvízi védekezésben és a veszélyhelyzetek kezelésében is fontos a közreműködésük. Bízva abban, hogy a későbbiekben is megrendezik a búvárkonferenciát, a dékán felajánlotta, hogy a Víztudományi Kar a rendezvénynek teret fog adni.
Nagy megtiszteltetés, hogy a város adhat helyet a rendezvénynek – hangsúlyozta Bari Bernadett, Baja polgármestere, aki a búvárok munkáját méltatta beszédében. Bátor és elhivatott emberek, munkájuk nem csupán szakmai hozzáértést és fizikai felkészültséget igényel, hanem a lakosság iránti elkötelezettséget is, sokszor az életük kockáztatásával – emelte ki a városvezető.
Oroszi Viktor, a Külgazdasági és Külügyminisztérium EUSDR nemzeti koordinátora beszédében elismerően szólt a Havária Katasztrófaelhárító Közhasznú Egyesület tevékenységéről, melyhez igyekeznek segítséget nyújtani – tette hozzá. A Duna Régió Stratégia a 2011. évi magyar EU-elnökség egyik kiemelkedő eredményeként jött létre. Magyarország három kiemelt jelentőségű területen vállalt társkoordinációs szerepet: fenntartható energia; vizek minősége; környezeti kockázatok kezelése – részletezte a koordinátor.
A szakmai fórum első plenáris blokkjában Balatonyi László EUSDR PA5 koordinátor, a VTK adjunktusa a környezeti kockázatkezelésre vonatkozó stratégiai lépéseket ismertette.
Kelemen Zsolt, a Budapesti Tűzoltó Szövetség elnöke a Kárpát-medencét érintő EU-s pályázatokhoz köthető katasztrófakezelési innovációkról beszélt előadásában.
Mrekva László, a VTK Víz-és Környezettudományi Tanszékének mesteroktatója a búvárok vízügyi szolgálatban betöltött szerepéről adott történelmi áttekintést.
A továbbiakban a hídépítés és mélyépítés búvár feladatait, és a búvárok csatornahálózatban folytatott tevékenységét ismerhették meg a konferencia résztvevői.
A második plenáris részben Ossó János tű. ezredes, a Bajai Katasztrófavédelmi Kirendeltség vezetője előadásában elhangzott, hogy az Országos Polgári Védelmi Főfelügyelőség 2019. év elején munkacsoportot hozott létre a búvár tevékenységre vonatkozó szervezeti és műveleti irányelvek megújítására. Fontos szempont, alapkövetelmény, hogy a Nemzeti Minősítő Rendszerben az együttműködő hivatásos és önkéntes szolgálati búvárok biztonságosan, egymást segítve és hatékonyan tudjanak tevékenykedni – hangsúlyozta a kirendeltségvezető. Ma egyetlen olyan szervezet működik, amely célzottan a veszélyhelyzeti búvárkodással foglalkozik, ez az Emergency Response Diving International (ERDI), a Búvár Kutató-mentő Szolgálatok Nemzetközi Szervezete, melynek célja, hogy a lehető legjobb képzést és támogatást biztosítsa – mondta az előadó.
Szathmári Zsolt, a Havária Katasztrófaelhárító Egyesület elnöke, az ERDI oktatója ismertette, hogy a Hableány baleset utáni elemzések és tapasztalatok számos fejlesztést indítottak el a kutató-mentő búvárok képzésében és felszerelésében. Többek között lezajlott az Országos Polgári Védelmi Főfelügyelőség a búvár tevékenységre vonatkozó szervezeti és műveleti irányelvek megújítása. A munkacsoport munkájában részt vett a Havária Egyesület is. A javaslatok kidolgozása műhelymunka keretében helyben, Baján valósult meg – részletezte az egyesület elnöke.
A további előadók a katasztrófa- és árvízvédelmi pályázati lehetőségekről, a katonai búvárok és az önkéntes mentőszervezetek katasztrófavédelemben betöltött szerepét ismertették.
A konferenciával párhuzamosan a búvárok felszereléseit és a munkájukat segítő eszközöket is meg lehetett tekinteni a VTK Aulájában.
Az eseményen elhangzottak egyértelműen rávilágítottak arra, hogy búvárok tevékenységére a továbbiakban sokkal nagyobb figyelmet kell fordítani.