Az elmúlt néhány évhez hasonlóan, idén is a Víztudományi Karon mérették meg magukat a Vízügyi Technikusok Országos Szakmai Tanulmányi Versenyének döntősei. Április 9. és 11. között a bajai campus adott helyet a neves megmérettetés döntőjének.
Az esemény az Energiaügyi Minisztérium Vízgazdálkodásért felelős Helyettes Államtitkárság Területi Vízgazdálkodási Főosztálya, az Országos Vízügyi Főigazgatóság, és az NKE Víztudományi Karának közös szervezésében valósult meg.
Cimer Zsolt, a kar dékánja megnyitó beszédében kiemelte, a kar számára nagyon fontos minden olyan esemény, amellyel tudástranszfert biztosíthatnak a fiatal nemzedék számára. Bízunk abban, hogy a versenyzők olyan benyomást szereznek a karon, hogy tanulmányaikat majd itt folytatják – tette hozzá a dékán.
Rentz Tamás, az Energiaügyi Minisztérium vízgazdálkodásért felelős helyettes államtitkára beszédében arra hívta fel a figyelmet, hogy az idei évben rekord számú döntőssel, 29 fővel zajlik a döntő. A helyettes államtitkár kiemelte, a minisztérium fontos feladata a jogalkotáson és a stratégiai tevékenységen túl, hogy minél vonzóbbá tegyék a fiatalok számára a vízügyi és a víziközmű ágazatot.
A vízügy nyomvonalán, jó úton jártok – fogalmazott beszédében Láng István, az Országos Vízügyi Főigazgatóság főigazgatója. Kitért arra, hogy az elmúlt nehéz időszakokban más szakterületekhez képest, a vízügyi ágazatban volt a legkisebb az elvándorlás. „Szeressétek, érezzétek a vizet és meg fogja hozni a jó megoldásokat!” – zárta gondolatait a főigazgató.
A nyitóünnepséget követően kezdetét vette a verseny, amelyen először egy portfóliót kellett bemutatniuk a diákoknak, majd a területi vagy települési vízgazdálkodás szakirányhoz kapcsolódóan egy 120 perces komplex szakmai gyakorlati feladatot oldhattak meg. A települési vízgazdálkodási szekcióban az ivóvíz és szennyvíztisztításhoz kapcsolódó üzemeltetési, méretezési vagy szerelési feladatokat kellett megoldaniuk, míg a területi vízgazdálkodással összefüggően a mennyiségi vízgazdálkodási ár- és belvízvédelemmel kapcsolatos feladatokban mérhették össze tudásukat a versenyzők.
A Baján versenyző fiatalok – tudásuk összemérésén túl – közösségépítő programokon is részt vehettek, valamint a várossal is megismerkedhettek.
A háromnapos rendezvény záróünnepségén Gacsályi József, az Országos Vízügyi Főigazgatóság műszaki főigazgató helyettese beszédében a hazai vízgazdálkodás dicső múltjára emlékeztetett, külön kiemelve a folyószabályozási tevékenység szerepét. A főigazgató szólt a klímaváltozás okozta szélsőségek kezelésének újszerű megközelítéséről is, amelyhez nélkülözhetetlenek a fiatal szakemberek. Találjátok meg a vízügyi ágazatban a jövőképeteket – üzente a diákoknak a főigazgató helyettes.
A versenyt Dobó Kristóf, az Országos Vízügyi Főigazgatóság Árvízvédelmi Főosztályának főosztályvezetője, a versenybizottság elnöke értékelte. Az elnök gratulált a döntősöknek, valamint kiemelte, hogy a verseny alkalmat teremtett a diákoknak az új szituációkban való helytállásra. A versenybizottság segítőkész hozzáállásáról is szólt Dobó Kristóf. A vízügyi ágazatról, mint összetartó családról beszélt a versenybizottság elnöke, aki a döntős diákokat megszólítva jelezte, hogy várják őket is ebbe a közösségbe. Végül megköszönte a munkát a szervezésben részt vett valamennyi szereplőnek.
A versenybizottság értékelése alapján:
I. helyezett: Vas Aliz (Nyíregyházi SZC Vásárhelyi Pál Technikum)
II. helyezett: Szuromi Alexandra (Nyíregyházi SZC Vásárhelyi Pál Technikum)
III. helyezett: Almási Balázs (Szent László Általános Művelődési Központ)
Területi vízgazdálkodás kategóriában a legjobb írásbeli eredményért VIZITERV Environ Nonprofit Kft. különdíjasa Vas Aliz.
Települési vízgazdálkodás kategóriában a legjobb írásbeli eredmény érte el Sinka Dávid, aki a Víztudományi Kar külön díjában részesült.
A legjobb projektfeladat bemutatásáért járó különdíjat területi vízgazdálkodás kategóriában Vas Aliz vehette át.
Települési vízgazdálkodás kategóriában a legjobb projektfeladatot Ludas Zoltán mutatta be, aki szintén külön díjban részesült.
A versenybizottság különdíjasai Szűcs Edina Hanna, Kósa Attila, Valach Nóra, Fodor Csaba Hunor.
Az eseményen elismerő oklevélben részesültek a díjazott diákok felkészítő tanárai is.
A tíz legeredményesebben szereplő versenyző – a díjakon felül – a szakmai vizsgatétel alól mentesítő tanúsítványt vehetett át.
Cimer Zsolt dékán osztotta meg zárógondolait az ünnepség végén. Nagyon fontos a megszerzett tudás kamatoztatása, a továbbtanulás, akár a Víztudományi Kart, akár másik intézményt választanak, maradjanak a szakmában – mondta a dékán. Mind a diákok versenyfeladatokhoz való hozzáállását, mind a közösségépítő szabadidős program sikerét pozitívan értékelte a kar vezetője.