Idén június 21-én ismét megtelt a Hajógyári-sziget a Duna Nap 2025 programsorozatára érkező családokkal és gyerekekkel. A rendezvény központi helyszínén, a Generali Gyerek Szigeten, a Víztudományi Kar (VTK) standja is kiemelkedő népszerűségnek örvendett, a látogatók folyamatosan érkeztek a látványos vízügyi bemutatókhoz és játékos állomásokhoz.
Nagy újdonság volt az idei évben, hogy a karon működő UNESCO Chair in Water Conflict Management is bekapcsolódott a programokba, külön gyerekeknek szóló interaktív foglalkozásokkal. A Chair célja, hogy már a legfiatalabb korosztályokat is érzékenyítse a vízügyi kihívások, a fenntartható vízhasználat és a nemzetközi együttműködés fontossága iránt.
A legkisebbeket és nagyobbakat is egyaránt lekötötték a VTK által megvalósított játékos állomások:
- két látványos, infografikás játék, melyekből megtudhatták, hogyan működik a vízkörforgás, illetve a vizes élőhelyek állatvilágával ismerkedhettek meg a jelenlévők;
- a legkisebbek színezőasztalánál saját rajzaikkal keltették életre a Duna világát;
- a vízi témájú párosítójátékot játszattak.
A stand legnépszerűbb elemei a drónok voltak, melyekkel a Kar munkatársai egy látványos bemutatót is tartottak a Dunán, a gyerekek által megvalósított haltelepítést követően – de sokakat vonzottak a mikroszkópos vizsgálatok is.
A programok során a gyerekek minden teljesített állomás után pecsétet kaptak a Duna napi útlevelükbe, és nagy izgalommal várták, hogy az összes pecsét összegyűjtését követően milyen ajándékokra válthatják be útlevelüket.
A Víztudományi Kar és a UNESCO Chair in Water Conflict Management közös részvételével megvalósított Duna napi programok is megerősítették: a víz jövőjéről, a közös felelősségről, és a nemzetközi összefogás fontosságáról sosem lehet elég korán beszélgetni – játékos formában pedig már a legkisebbek is szívesen kapcsolódnak ehhez a témához.
A Kar és a Chair jövőre is szeretne hasonló formában jelen lenni a Duna Napon – hiszen a Duna a mi közös folyónk, a víz a mi közös ügyünk.