NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM
VÍZTUDOMÁNYI KAR

Miért legyél VTK-s???? - a Mi hallgatóink elmondják

Mérnökök és nemzetközi vízdiplomáciai szakértők a fenntartható fejlődés szolgálatában

A világgazdaság motorját mára már a technológiaintenzív ágazatok hajtják, amelyek közül az elmúlt években magasan kiemelkedett a víz- és a környezetgazdálkodás. Ezt igazolja a két ágazatba áramló tőke nagysága és a jól képzett szakirányos mérnökök iránti folyamatos emberierőforrás-igény. Az ivóvízellátás, a szanitáció, a megújuló energiák használata, a szélsőséges időjárási viszonyok okozta vízkárok enyhítése soha nem volt még annyira fókuszterület, mint napjainkban. Napjainkra a változások korszakába léptünk. Az éghajlatváltozás, a migrációs folyamatok, a fenntarthatósági átmenet akadályai új biztonsági kihívásokat támasztanak. A vízbiztonság, a mezőgazdasági termelés-biztonság és a természetes élőhelyek ökoszisztéma szolgáltatásainak biztosítása a Kárpát-medencében is új közfeladatokat indukál. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Víztudományi Kara hazánk egyik tradicionális mérnökképző helye. A Karról kikerülő mérnökök az infrastruktúra-fejlesztés és üzemeltetés legismertebb szereplői szerte az országban. 2020-tól a Kar az államtudományi képzési területen angol nyelvű mester képzést indított vízpolitikai és vízdiplomáciai szakértők képzésére.

A MI HALLGATÓNK - Kőhalmi Szidónia

A Kar többek között a vízügyi ágazat utánpótlási bázisa, amely sok évtizedes múltra tekint vissza, s olyan vízgazdálkodási problémákra keresi a megoldást, mint az ökoszisztéma-szolgáltatások javítását is szolgáló árvízvédelmi biztonság megteremtése a hullámterekben, az algavirágzás megelőzése a Balatonban, a folyami hajózás biztosítása, az elsivatagosodás elleni küzdelem, a városi árvizek kiküszöbölése, a digitális vízgazdálkodási megoldások fejlesztése, a határvízi konfliktusok megoldása vízdiplomáciai eszközökkel vagy a mikroszennyezők, mikroműanyagok vízrendszereinkből történő eltávolítása. Kutatási területeink közé tartozik a globális, regionális és lokális vízpolitikákat érintő társadalmi-gazdasági, környezeti hatások elemzése. Emellett kiemelkedő eredményeket értünk el a vízkonfliktusok megoldási módszereinek fejlesztése terén is.

Az NKE építőmérnöki, környezetmérnöki és vízügyi üzemeltetési mérnöki alapképzési szakjain, valamint vízdiplomáciai mesterszakon a 21. század legjelentősebb környezeti és társadalmi kihívásaira, a globális éghajlatváltozásból eredő vízhiány és a vízgazdálkodás komplex problémáinak kezelésére képeznek szakembereket.

A MI HALLGATÓNK - Horváth Csongor

Az alapképzések helyszíne Baja, ahol az egyetem fejlett oktatási infrastruktúrával – vízügyi technológiai eljárások oktatására alkalmas helyekkel, laboratóriumokkal, folyamatosan bővülő mérőeszközparkkal – és jól felszerelt, modern kollégiummal, a szabadidő eltöltéséhez multifunkcionális sportpályával és hallgatói közösségi térrel rendelkezik. A mesterképzés helyszíne a korszerű és egyben a hagyományokat ápoló, budapesti Ludovika Campus.

A MI HALLGATÓNK - Balogh Zsófia