Élő Gemenc címmel rendeztek konferenciát november 9-én, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Víztudományi Karának (NKE VTK) bajai campusán.
A Gébics Természetvédelmi Egyesület és az NKE VTK közös rendezvényén Keve Gábor tanszékvezető egyetemi docens köszöntőjében örömét fejezte ki, hogy nagyon sok tudományterület képviselőjének szemszögéből mutatkozhatnak meg Gemenc értékei és a természetvédelmi terület megoldandó feladatai. Fontos Gemenc megóvása, amely komplex feladat, ezért is jó, hogy a szakmai fórumon más-más szempontból világítanak rá a lehetséges válaszokra – részletezte Keve Gábor.
Krümmer Bence, a Gébics Természetvédelmi Egyesület elnöke beszédében köszönetet mondott a Víztudományi Karnak, a Gemenc Zrt-nek és Baja Megyei Jogú Város Önkormányzatának, hogy a konferencia megvalósulhatott, majd kiemelte, jelentős esemény ez a szervezet életében. Ezt követően rövid betekintést nyújtott a hét évre visszatekintő munkásságukba.
Az előadások sorát Parrag Tibor, a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság Természetmegőrzési Osztályának osztályvezetője nyitotta meg, aki az illetőségi területükön végzett élőhely-helyreállítási projektekről adott áttekintést.
Goda Zoltán, a VTK adjunktusa Baja és környéke felszín alatt rejtőző sokszínű és változatos világát mutatta be. Nagy geológiai egységek találkoznak itt, amelyek a Kárpát-medence mozgalmas múltjának emlékét őrzik – derült ki a szakember prezentációjából.
Tamás Enikő Anna, egyetemi docens előadásában a Duna vízjárása és Gemenc állapotának összefüggéseibe adott betekintést. A szakember bemutatta hogyan változik a Duna vízállása, vízhozama, hordalékjárása a 21. században.
A továbbiakban a konferencia résztvevői erdész szemszögből kaphattak képet Gemencről, de olyan témákra is kitértek az előadók, mint a csípőszúnyogok általános biológiája, a vadmacska állomány helyzete, az Alsó-Duna-völgy halai, a madárvonulás-kutatás nyomkövető eszközök segítségével, illetve a fekete gólyák élete.