Szakmai napot tartottak november 12-én Baján, a Víztudományi Karon (VTK). Az eseményen a Magyar Tudomány Ünnepéhez kapcsolódva – széles programkínálattal igyekeztek ráirányítani a figyelmet a vízügyi képzések jelentőségére, kitérve a múlt tapasztalataira és a jelen kihívásaira.
A rendezvény résztvevőit V. Németh Zsolt, az Energiaügyi Minisztérium vízgazdálkodásért felelős államtitkára köszöntötte, aki a víz hétköznapi felhasználására – fürdés, öntözés, vízivás – adott példákon keresztül igazolta a hallgatóság felé, hogy mindannyian vízgazdálkodók vagyunk. A víziközmű ágazat jelentős változásokon megy keresztül, amelyben fontos szerepe van a többi között a távérzékelésnek és az automatizálásnak, ugyanakkor a vízügy területén is jelentős korszakhatárhoz érkeztünk, ehhez kapcsolódva a mezőgazdasági területeket célzó új projektek indítanak – részletezte az államtitkár.
Cimer Zsolt, a VTK dékánja személyes hangvételű beszédében kifejtette, hogy a mérnöki pályára nemcsak munkaként, hanem hivatásként tekint. A kar vezetője elmondta, hogy a mesterséges intelligenciát kérdezte arról, milyen pályát ajánlana egy mai fiatalnak, amelyre a gép válaszként a fenntarthatósághoz, a környezetvédelemhez kapcsolódó szakmát javasolt, utalva bolygónk védelmének fontosságára. Ezt követően Cimer Zsolt bemutatta a kar képzéseit, valamint kitért arra is, hogy miért érdemes a VTK-ra jelentkezni.
A továbbiakban a résztvevők képet kaphattak a kar folyamatosan korszerűsödő eszközparkjáról is. Az eseményen ünnepélyesen felavatták azokat az új eszközöket és projekt elemeket – EDS Water System, búvárdrón, hajódrón, „Kristály” digitalizációs tanterem – amelyeket a képzéshez kapcsolódóan a campus infrastrukturális fejlesztésének részeként adtak át.
A szakmai napon felvételi és tanulmányi tájékoztatóval is várták az érdeklődőket, különös tekintettel a középiskolásokra.
Nagy Edit, a Magyar Víziközmű Szövetség főtitkára, Fókás Gábor, az Észak-zalai Víz- és Csatornamű Zrt. HR-vezetője és Surman Pál, a Szolnoki SZC, Pálfy-Vízügyi Technikum igazgatója a víziközmű ágazat humánerőforrás-gazdálkodásában felmerülő kihívásokról és a vízügyi képzések szerepéről folytattak panelbeszélgetést, Bíró Tibor prodékán, az NKE VTK egyetemi tanárának témavezetésével. A diskurzuson – a duális képzések szerepe mellett – kiemelték a vízügyi ágazatban gyakorlatot teljesítő fiatalok beilleszkedésének segítése, motiválása, illetve a rájuk bízott feladatok felelősségteljességének fontosságát.
A látogatók – a Víztudományi Kar képzésein túl – campus túra keretében ismerkedhettek meg a kari könyvtárral, a Hidraulika Laborral, a Víztechnológiai Oktatóbázison, a Geotechnika/Építőanyag Laborral, a Hallgatói Kémia Laborral és a Molekuláris Biológiai Labor/Mikrobiológia Laborral, valamint a Beszédes József Kollégiummal.
A rendezvény a Mozaikok a Felsőfokú Vízgazdálkodási Technikum történetéből (alapítás és kezdet)” című szimpóziummal zárult. Az Alumni program résztvevői a VTK jogelőd intézménye, a bajai Felsőfokú Vízgazdálkodási Technikum alapítás történetét bemutató előadásokat és kerekasztal-beszélgetést hallgathattak meg, valamint megtekinthettek egy tárgyi emlékeket felsorakoztató mini kiállítást is.